← Projektit

ARKISTO / PAJALLE

Golf V 2.0 TDI 16v

Jaskan vitos-Golfin kolarikorjaus. Sisältää mm. ns. uutta koritekniikkaa... ehkä haastavin pajalle.com korjaus tähän mennessä...

Golf V 2.0 TDI 16v
Golf V 2.0 TDI 16v · Pajalle
01 / 6

Esittely ja vaurioita

Elettiin joulukuuta 2004, ja Jaskalla poltteli taskussa hiukan rahaa aiemman projektin myynnin takia ja teki mieli hiukan tehokkaampaa dieseliä. Tuli sitten haettua AVK:lta lievästi kolaroitu parikymppiä sisäänajettu '04 mallinen Golf. Tekniikkapuolelta löytyy etuveto ja VW:n uutta 16-venttiilitekniikkaa edustava 2-litrainen TDI. Tehoa pannusta löytyy vakiona 140hv, vääntöä 320Nm.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 001

Katto pikkaisen lommolla, kaikki keulan osat käyttökelvottomia. Tai no, kuvassa näkyvä etulokasuoja on oikeastaan aika hyvä.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 002

Moottorin korva poikki, siksi kone kannatuksessa.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 003

A-pilarikin on sisällä, joutuu työstämään.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 004

Katon takaosassa pikku vekki.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 005

Takaluukkukaan ei oikein istu. Takapuskuri on ehjä, liuku vain oli pettänyt ja alahelma irronnut.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 006

Etuovi avattiin väkivalloin. Takaovi on käyttökelpoinen.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 007

Tässä tätä vaurioitunutta A-pilaria.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 008

16-venaisen jakopää.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 009

Hiukan huono kuva, mutta tässä se katkennut koneen korva. Tehdastilauksesta uusi tilalle.

02 / 6

Purkua ja lisää vaurioita

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 010

Sisustaa jo purettuna. Etubägit ja turvavyönkiristimet lauenneet, muuten turvavarusteet ehjät. Apukuskin bägin takia kojetaulun joutuu vaihtamaan...

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 011

Alatukivarsi oli selkeästi napsahtanut poikki. Sitä yritettiin hiukan hitsailla, jotta autoa olisi helpompi siirrellä, mutta eipä tuollaiset hitsit tahdo kestää.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 012

Uusi alatukivarsi paikallaan. Myös sisempi vetonivel oli hajonnut samalla, myös se jouduttiin uusimaan.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 013

Katon etuosan pikku lommo lähempää.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 014

Vanne myös kokenut hiukan kovia.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 015

Ihan hyvä kun vähän tasapainottaa...

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 016

Korin oikominen aloitettiin tunkkaamalla kattoa "vähän sinne päin".

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 017

Kojetaulu purettiin pois tieltä. Mittaristo on paikallaan, jotta autoa pystytään siirtelemään sen omin voimin (ajonesto on mittaristossa).

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 018

Kuskin puolen B-pilarin yläpäästä poistettu sisimmäinen pelti. Sisältä paljastuu suurlujuusteräksiset vahvikkeet. A-pilaria ja oviaukon yläreunaa pitkin kulkeva vahvike on murtunut.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 019

Samoin tehtiin aukko ulkopuolelle, jotta nähtiin mitä pilari sisällään pitää. B-pilarin sisällä kulkee myös suurlujuuksinen vahvike. Nämä vahvikkeet tekevät korjaamisen hiukan hankalaksi, koska niitä ei saa katkaista ihan mistä vain huvittaa. Siksi tämäkin pilari katkaistaan (seuraavilla sivuilla) aivan yläpäästä korjausohjeiden mukaisesti ja lievä vääntymä oikaistaan. Tavallisella poranterälläkään ei oikein pysty noita pistehitsejä poraamaan auki.

03 / 6

Katto irti

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 020

Pilareiden pintapeltejä sahailtiin auki vähän joka puolelta, jotta nähtiin paremmin, missä suurlujuusvahvikkeiden saumakohdat yms. menevät. Tässä kuskin puolen A-pilari avattuna. Tästä lähtee tuulilasin karmissa ja oven yläreunassa kulkeva vahvike.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 022

Oikean puolen B-pilarin yläpään pintapelti poistettuna ja B-pilarin suurlujuusvahvike katkaistuna. Vahvike katkaistiin kuvassa näkyvästä kohdasta. Vahvike pitää katkaista, koska se jatkuu katon peltien väliin, kattoa ei voi muuten irroittaa.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 024

Kuskin puolen B-pilarin yläpää näyttää tässä kuvassa vähän hurjemmalta kuin se oikeasti oli. Tässä myös näkyy kohta, josta tuon B-pilarin vahvikkeen saa katkaista.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 025

Sisäpuolelta B-pilarin yläosaa pintapelti irroitetaan karmista, katkaistaan ja taivutetaan hiukan sisään, jotta katon pystyy nostamaan pois. Kuvassa oikea puoli.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 026

C-pilari katkaistuna...

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 027

... aika nostaa katto pois.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 028

C-pilari siistittynä (myös C-pilarin katkaisukohtana löytyvät ohjeet valmistajan korjausohjeista).

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 029

Kuten aiemmista kuvista jo näkyi, vasemman puolen B-pilarin yläosa kaipasi hiukan oikomista.

04 / 6

Varaosakori

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 030

Suomesta yritettiin löytää varaosakoria, mutta piti sitten lähteä meren taa kalaan. Ruotsista löytyi keulasta kolaroitu, purettu kokonainen kori, jossa suora katto yms. Tästä saatiin kaikki tarvittavat peltiosat ja jäi vielä ylikin. Tammikuun alkupuolella päästiin sitten pilkkomaan tätä Ruotsista tuotua koria.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 031

A-pilarin pintapelti irroitettiin alas asti.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 032

Tässä tuo pintapellin palanen.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 033

Sitten kuskin puolen B-pilarin pintapelti...

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 034

...joka näkyy tässä irrallaan.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 035

Sitten oikealta puolelta vastaava. Pakko irroittaa, että pääsee käsiksi tuohon sisällä olevaan vahvikepeltiin ja sen pistehitsauksiin.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 036

Samoin sisältä kuoritaan pilari auki.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 037

Tässä sovitellaan B-pilarin ulointa peltiä oiottuun kuskin puolen vahvikkeeseen.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 038

C-pilareiden katkaisua varten merkittiin katkaisukohta maalarinteipillä.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 039

Tässä sitten vierekkäin molemmat.

05 / 6

Katto paikalleen

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 040

Katto irrallaan...

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 041

...aika nostaa Golfiin uusi katto paikalleen.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 042

Puoliskot sopivat tottakai hienosti kohdakkain, kun on tarkkaan leikkauskohdat mitattu.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 043Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 045Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 046Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 047Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 044

C-pilarin hitsaamista...

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 048

Ennen saumojen ja pisteiden hitsaamista kokeillaan vielä, että ovet sopivat reikiinsä, menevät kunnolla kiinni, ja kaikki saumat ovat oikean levyiset.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 049

Tässä kuskin puolelta.

06 / 6

Auto nippuun

Kun autoon oli saatu maalauslupa korjausvalvonnan suorittaneelta taholta ja auto oli maalattu, alkoi auton lopullinen kasaaminen. Maalauksesta kiitokset Antti Selivaaralle. Valitettavasti maalausvaiheessa ei tullut otettua kuvia, koska maalaus tehtiin muissa tiloissa.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 050

C-pilari sisäpuolelta valmiina, maalattuna ja ruostesuojattuna.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 051

Auto lähes nipussa, ovien kasaus menossa.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 052

Keulalle pistettiin '05-mallin kromatulla pohjalla olevat umpiot. Umpioiden väliin tilattiin merkitön maski, ja jo ennen maalausta hitsattiin konepellistä merkin kolo umpeen, samoin puskurista täytettiin vastaava kolo.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 053

Sisusta kasassa, uusi kojetaulu airbageineen asennettuna. Tässä vaiheessa elettiin huhtikuun alkua.

Kun auto oli huhtikuun puolivälissä saatu nippuun ja katsastus alkoi lähestyä, alkoivat sitten vaikeudet auton paperien kanssa.

Korjausvalvonnan suorittanut taho päättikin yhtäkkiä alkaa kiristää vaatimuksiaan. KAIKISTA korjatuista kohteista ja niiden korjaustavoista, hitsaussaumoista, vahvikkeista, liitoskohdista yms. alettiin vaatia maahantuohan, tai jopa tehtaan hyväksyntiä. Vaikka auto oli korjattu kaikkien saatavilla olleiden korjausohjeiden mukaisesti, ei tämä riittänyt korjauksen valvojalle. Valvoja myöhemmin mm. alkoi myös kieltää antaneensa lupaa edes maalata autoa.

Maahantuoja ei ymmärrettävästi ollut kiinnostunut antamaan hyväksyntää korjaukselle, joka oli ulkopuolisen tahon tekemä, ja jota sen ei ollut mahdollista valvoa. Myöhemmin maahantuoja tekikin päätöksen, ettei se anna mitään todistuksia mistään korjauksien oikeellisuuksista, koska uutta koritekniikkaa koskeva korjausvalvonta on täysin vakuutusyhtiöiden oma kehitelmä, ja jolle ei selviä pelisääntöjä edes ole olemassa. Vakuutusyhtiöiden pitää pystyä itse hoitamaan korjauksien valvonta.

Korjausta valvonut taho oli täysin kykenemätön neuvottelemaan asiasta. Erinäisten, mielestämme naurettavien vaatimusten takia olimme jo alkamassa pilkkomaan kerran kasattua ja maalattua autoa, ja tilaamassa uusia peltiosia, koska jo kerran hyväksyttyä C-pilarin korjausta ei enää kelpuutettukaan. Kuin ihmeen kautta valmistajan korjausohjeet lopulta kuitenkin täydentyivät C-pilarin osalta. Pilari oli korjattu juuri ohjeen mukaisesti, ja lopulta, elokuun alussa, Golf sai vihdoin luovutuspaperit ja heti perään kilvet.

Toivottavasti uutta koritekniikkaa olevien autojen korjaukseen saadaan vakuutusyhtiöiden taholta mahdollisimman pian selvät pelisäännöt, ettei autojen korjaajien tarvitse kuukausitolkulla tapella auton luovutuspaperien saamisen kanssa, soitella kymmeniä turhia puheluita ja seisottaa katsastuskelpoista autoa käyttämättömänä.

Noh, loppu hyvin kaikki hyvin... alla muutamia kuvia Golfista valmiina. Käytännössä ainoat "tuningit" ovat keulan uudemman mallin umpiot, merkitön maski ja poistetut merkin kolot nokkapellissä ja etupuskurissa. Myös puskurien alaosat on maalattu korin värisiksi.

Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 054Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 055Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 056Golf V 2.0 TDI 16v — kuva 057
Takaisin projekteihin